Kolejny rok szkolny za nami...

Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Bardzo nietypowy rok szkolny. We wrześniu nikt nie spodziewał się, że klasą szkolną staną się domowe pokoje. Planowaliśmy wiosenne wycieczki nad morze, w góry, do Włoch, do Niemiec. Planowaliśmy spokojne powtórki do egzaminów ósmoklasisty.

Zamiast tego otrzymaliśmy sporą dawkę niepewności, rozczarowania, obaw. Teraz, gdy już mamy wakacje, widać, że sytuacja, która  zaskoczyła nas w marcu, wprowadziła w życie szkolne i rodzinne wiele chaosu, stresu i niepokoju. Okres ten był wielkim obciążeniem dla nas wszystkich: nauczycieli, rodziców, uczniów. Wszyscy nauczyciele naszej szkoły podjęli bardzo trudne wyzwanie organizacji lekcji on-line, choć wiele szkół się na to nie zdecydowało. Uczyliśmy się wspólnie z uczniami, a także bardzo często i z rodzicami.  Wysyłanie, otwieranie, odrabianie, zawieszanie, logowanie- bez rodziców, szczególnie najmłodszych uczniów, nie byłoby możliwe. Dla nas- dorosłych ten okres był trudny, ale łatwiej było nam to zrozumieć. W trudniejszej sytuacji znalazły się dzieci: zamknięte w domach, pozbawione kontaktu z rówieśnikami, często zmuszone do samodzielnego pogłębiania wiadomości. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pracy uczniów, którzy mino izolacji i wielu problemów, podołali wszystkim wyzwaniom. Trzeba teraz odpocząć. Nabrać sił przed nowym rokiem szkolnym. Tylko ósmoklasiści odebrali swoje świadectwa tak, jak zawsze- z rąk swoich wychowawców. Na uczniów pozostałych klas świadectwa czekają w sekretariacie. Ze swoimi kolegami i wychowawcami pożegnali się … na zoomie!  Piękne słowa na pożegnanie skierował do nas wszystkich Samorząd Szkolny. Chociaż reprezentowali oni ósmoklasistów- już absolwentów- to wypowiadali się przecież w imieniu całej uczniowskiej społeczności. W krótkim przemówieniu zawarto wszystko: wdzięczność, podziękowanie, życzenia, tęsknotę. Przywołując słowa refrenu: „Muszę powiedzieć, że nic już nie muszę powiedzieć”, przypominam , że ….MAMY WAKACJE! Niech będą zdrowe, beztroskie i spokojne!