EGZAMIN ÓSMOKLASISTÓW ZA NAMI...

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty już za nami. Kiedy organizowaliśmy egzamin w ubiegłym roku, wydawało się, że po raz pierwszy i ostatni zmagamy się z obostrzeniami  z powodu pandemii. Jednak okazało się, że i w tym roku musieliśmy stawić im czoło. Ale w tym roku było trudniej, gdyż za nami półtoraroczny okres nauki zdalnej. Musieliśmy pokonywać  trudności w łączeniach internetowych,  awarie mikrofonu, obawy przed włączeniem kamerki, czasem nawet niechęć do ekranu. Na szczęście egzamin przebiegł bez niespodzianek, spokojnie.

W pierwszym dniu, czyli 25. maja- polski- i jak można było się spodziewać- „Pan Tadeusz”. Uczniowie zmierzyli się z wykładem Sędziego o grzeczności i jej roli w kształtowaniu charakteru, prześledzili kolorowe kartki z kalendarza poświęconego szkolnym lekturom, skupili się na filozoficznym tekście odwołującym się do rozważań Arystotelesa nt. mądrości. Pomiędzy nimi odrobina gramatyki; odmiana nietypowych rzeczowników.  Na koniec: rozprawka lub opowiadanie- do wyboru, choć wybór trudny, gdyż oba tematy wymagały zastanowienia i typowo filozoficznych przemyśleń, a to okazało się bardzo trudne dla uczniów. Wszyscy do samego końca wykorzystali czas przeznaczony na pracę z arkuszem, bardzo się skupiali, by jak najlepiej napisać, zdobyć jak najwięcej punktów. Test określali jako trudniejszy niż próbny.

Kolejny dzień, 26. maja należał do matematyki. Spotkanie z królową nauk okazało się łagodne, zadania raczej łatwe. Zmagania z geometrią, ułamkami, Pitagorasem nie nastręczyły uczniom  trudności. Większość zadań poświęcona była praktycznym obliczeniom:  cenie karmy dla psa, możliwości podziału tabliczki czekolady, ustaleniu czasu spotkania. Uczniowie  określali arkusz jako prosty, łatwiejszy od próbnego.

Trzeci dzień, 27. maja- przeznaczony był na język obcy nowożytny. Zdecydowana większość wybrała język angielski, ale byli też zwolennicy języka niemieckiego.

Oba arkusze przyciągały uwagę barwną szatą graficzną, pięknymi zdjęciami. Zadania dotyczyły raczej codziennych sytuacji: zakupy, moda, sporty. Sprawdzały takie same umiejętności: słuchanie, pisanie, znajomość struktur gramatycznych. Bez względu na wybrany język uczniowie musieli napisać e- mail: po angielsku na temat szkolnego konkursu przyrodniczego, natomiast po niemiecku odnośnie problemów związanych z opieką nad pieskiem.  Ten egzamin określali zgodnie jako łatwy.

Teraz pozostaje tylko oczekiwanie na wyniki.

Oby 2 lipca, kiedy –już naszym absolwentom- przedstawione zostaną rezultaty  tegorocznego egzaminu,  okazał się dla wszystkich szczęśliwym dniem i przyniósł dobre wieści!