Jak co roku po przerwie wakacyjnej gromada zuchowa „Leśne Ludki” rozpoczęła swoją działalność A.D. 2015. Należy do niej 12 uczniów z klas młodszych. Gromada jest podzielona na grupy: Skrzaty, Elfy i Trole. Gromadę prowadzą –podobnie jak w zeszłym roku- drużynowe Barbara Studzińska i Bernadetta Pyrkowska. Zbiórki odbywają się 2 razy w miesiącu, w piątki o godz. 12.05 – 13.50. Wyjątkiem są zbiórki okolicznościowe organizowane w plenerze, np. wyjście na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych, czy ognisko, itp... Gromada współpracuje z drużyną Harcerską ZHP i biblioteką publiczną w Węgrzcach Wielkich oraz zaprasza do zabawy niezrzeszonych uczniów. Zbiórki są dla zuchów formą spędzania wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych, a także okazją do rozwoju duchowego, społecznego, intelektualnego i fizycznego. Zuchy – podczas zajęć organizowanych na zbiórkach- mają okazję do rozwijania nie tylko swoich umiejętności, ale także zainteresowań. Na nich poznają prawo zucha, zdobywają różne sprawności i przygotowują się do złożenia obietnicy zuchowej.

Zapowiada się kolejny ciekawy rok! Zuchy w tym roku wyruszą w daleką podróż- do Afryki, ale z pewnością nie zapomną o mieszkańcach naszej miejscowości i między podróżami zatroszczą się o nich, co już stało się naszą tradycją. Tak więc w nowym roku szkolnym czekają ich niespodzianki, przyjemności, gry, zabawy i pląsy, majsterki i radość tworzenia.

Podczas podróży zuchy będą poznawać różne kraje Afryki i ich mieszkańców – ich tradycje, zwyczaje, stroje. Poznają afrykańskie dzieci, ich imiona i sposób na spędzanie wolnego czasu, a także zobaczą, jak wygląda ich nauka w szkole. Wyruszą na wielkie, ale bezkrwawe łowy, poznając zwierzęta Afryki i zagrożenia, na jakie są narażone oraz sposoby ich ochrony. Przy tym nauczą się ich nazw w języku swahili. Zapoznają się też z kuchnią Afrykańczyków i poznają przepis na afrykański deser bananowy. Poznają muzykę afrykańską, brzmienie bębnów, ale także będą sami tworzyć muzykę, tańczyć i śpiewać. Zuchy będą się również bawić w zabawy afrykańskie, robić rękodzieło artystyczne, sprawdzać - czy trudno ustać Masajowi na jednej nodze, czy Afrykańczyk może sobie pozwolić na marnowanie wody oraz czy łatwo znaleźć swoje rzeczy po burzy piaskowej.

W przerwach między kolejnymi wyjazdami do Afryki, zuchy będą tradycyjnie dbać o mieszkańców naszej miejscowości. W październiku wezmą udział w akcji Odblaskowa szkoła, by zachęcić mieszkańców do noszenia odblasków i dbania o swoje bezpieczeństwo. W listopadzie udadzą się na pobliski cmentarz palić znicze na grobach tych, którzy odeszli, szczególnie na grobach, o których inni zapomnieli, także pomagać starszym ludziom w przygotowaniu grobów na święto. Zaś w grudniu będą poznawać tradycje świąteczne oraz będą nieść do ludzi mieszkających w okolicy- Światełko Betlejemskie.

Czuwaj!