Święto biblioteki szkolnej

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2017 roku odbywał się pod hasłem:Książka nas łączy” . Celem corocznej akcji była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej.

Na lekcjach bibliotecznych w klasach przedstawiana była oferta biblioteki. Zwrócona została uwaga uczniów na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Biblioteka i korytarze szkolne były świątecznie przyozdobione plakatami  zachęcającymi do skorzystania z jej oferty.   Na lekcjach wychowawczych czytane były przez nauczycieli i uczniów fragmenty  książek. Przygotowana została wystawa książek podróżniczych oraz gazetka o współczesnych autorach tych książek.

Rozpoczęliśmy od akcji „Podaruj książkę bibliotece’. Przez cały październik uczniowie, rodzice i nauczyciele przynosili w darze do biblioteki książki nowe lub przeczytane, ale w dobrym stanie. Część z książek pozostała w bibliotece szkolnej, część trafiła do  podopiecznych Fundacji „Arka” ze Śledziejowic, pozostałe zaś wysłaliśmy do Włoch w ramach akcji „Biblioteka dla polskich szkół we Włoszech”. Zebraliśmy ok. 120 egzemplarzy.

Przez cały październik uczniowie, pod kierunkiem p. Bernadety Wojcieszko, nauczyciela plastyki,  przygotowywali dowolną techniką prace plastyczne: zakładki oraz projekty kart tytułowych książek.

31 października odbyło się podsumowanie święta biblioteki. Biblioteka zaprosiła wszystkich na pyszna zupę dyniową z grzankami, jabłka, marchewki i słodki poczęstunek - ciasto oraz cukierki. Zupę z dyni, które przynieśli uczniowie, przyrządził nam pan kucharz ze szkolnej stołówki, natomiast ciasto upiekły uczennice Patrycja Czaplak kl. 2a i Patrycja Żelazko z kl. 3c.

Bardzo miłym i niecodziennymi gośćmi biblioteki byli uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią p. Renatą Sawicką –Kot oraz klasa 7a z p. Małgorzatą Lebiest.

Dziękuję wszystkim za wspólne świętowanie.

Jolanta Kurek - nauczyciel bibliotekarz